Aktualności
Chyba każdy chciałby się czuć bezpiecznie we własnym domu. Właśnie dlatego montujemy porządne drzwi i zamki czy antywłamaniowe okna. Niestety tego rodzaju zabezpieczenia choć niezbędne często okazują się niewystarczające. Poziom bezpieczeństwa mogą natomiast znacząco podnieść odpowiednio zaprojektowane systemy alarmowe. Ale jak właściwie działają? Z czego się składają i jak je zaprojektować? Właśnie na tych zagadnieniach się teraz skupimy.
Systemy alarmowe – z czego się składają?
Zacznijmy od tego co właściwie składa się na system alarmowy. Jego sercem jest zawsze centrala alarmowa. To do niej spływają sygnały z czujników i to ona w razie zagrożenia uruchamia alarm. Powinna więc znajdować się w miejscu niewidocznym dla osób postronnych. Najczęściej montuje się ją w sypialni albo na poddaszu.
Na systemy alarmowe składają się też urządzenia sterujące, takie jak:
- manipulatory (klawiatury z wyświetlaczem),
- piloty,
- karty zbliżeniowe,
- breloki.
Dzięki nim można aktywować lub dezaktywować system, a także go zaprogramować. Te urządzenia przekazują też podstawowe informacje o stanie techniczny poszczególnych urządzeń. Kiedy któreś przestanie działać, możesz je wymienić albo wezwać fachowca, żeby je naprawił. Urządzenia sterujące, zwane też manipulatorami powinny się znajdować przy drzwiach wejściowych lub w garażu.
Oczywiście wszystkie systemy alarmowe składają się też z różnych czujek. Mogą to być:
- czujki ruchu (pasywnej podczerwieni, mikrofalowe);
- czujki zbicia szkła (akustyczne);
- czujki otwarcia (kontaktronowe)
- czujniki dymu
- czujniki gazu (ziemnego, prop-but, gazu usypiającego)
- sejsmiczne (wstrząsowe)
- czujki na kasę itp.
Alarm uruchamiany jest w momencie, kiedy czujki wykryją nietypowe zdarzenie.
Jak zaprojektować system alarmowy?
Oczywiście, żeby systemy alarmowe odpowiednio pełniły swoją funkcję muszą zostać dokładnie przemyślane I zaprojektowane. Właściwy projekt wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników. Oto najważniejsze z nich:
- kształt budynku – z zasady im bardziej skomplikowana bryła (załamania, wykusze z oknami - czyli miejsca, gdzie może ukryć się intruz), tym więcej potrzeba czujników alarmowych;
- ilość drzwi i okien- ze statystyk policyjnych wynika, że najczęściej do włamania dochodzi właśnie przez drzwi i okna, a zwłaszcza tarasowe. Właśnie dlatego te punkty wymagają szczególnej ochrony. Dotyczy to szczególnie okien i drzwi niewidocznych od strony sąsiadów lub z ulicy.
- grodzenia i zagospodarowanie działki – na przykład gęsta roślinność na działce może ułatwić złodziejowi ukrycie się;
- tryb życia domowników - okazała rezydencja zamieszkała należąca do osób zamożnych wymaga dużo większej liczby zabezpieczeń, niż zwykły segment. Szczególnie jeśli jej mieszkańcy często przebywają poza domem.
Oczywiście oprócz tych czynników trzeba też dokładnie obejrzeć plan domu i oznaczyć na nim miejsca najbardziej narażone na atak intruza oraz te, w których mieszczą się szczególnie cenne przedmioty. Często warto zaprojektować system alarmowy, który obejmie też ogrodzenie i posesję.
Na koniec musimy podkreślić, że najlepiej jest, kiedy systemy alarmowe projektują profesjonalne firmy ochroniarskie. Ich doświadczenie i fachowa wiedza odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu systemu, który będzie właściwie pełnił swoją funkcję. Poza tym pomagają zoptymalizować koszty. Ponieważ takie firmy posiadają w swojej ofercie urządzenia i czujki wielu różnych marek, mogą zaproponować klientom szeroki wachlarz możliwości. Dlatego jeśli sam właśnie zastanawiasz się nad tym w jaki system alarmowy zainwestować, skontaktuj się z nami!